Jednou z velice příjemných lázeňských procedur, která má využití nejen jako součást léčebného programu, ale patří také mezi volně prodejné procedury s výrazným relaxačním účinkem, je vířivá koupel.
Spojení silného mechanického účinku vířící vody s relativně vysokou teplotou vody působí nejen relaxačně, ale má také výrazně uvolňující efekt. Díky proudění vody a její teplotě dochází při vířivé koupeli k prokrvení tkání, což má následně vliv na uvolnění svalů a jejich regeneraci. Toho se využívá zejména při bolestech pohybového aparátu, poúrazových stavech či funkčních poruchách. Koupel se rovněž doporučuje při artróze kloubů, kdy zvyšuje jejich pohyblivost, při problémech s páteří, dále léčí a zmírňuje příznaky respiračních chorob a alergií.
Opomenout nelze samozřejmě ani již výše zmíněný relaxační účinek. Během procedury dochází k odeznění duševního napětí a stresu, a vířivá koupel je proto vhodná například u osob, které trpí poruchami spánku nebo jsou vystaveny velkému psychickému nátlaku.
Vířivá koupel se provádí ve vodě o teplotě 36 - 37 °C a její délka se pohybuje okolo 15 minut. Kromě celkové vířivé koupele je možné se také setkat s částečnou vířivou koupelí, která se aplikuje buď na horní, nebo na dolní končetiny, a to podle potřeb pacienta. Koupel lze doplnit o nejrůznější přísady, například bylinné či rašelinové, a tak účinky procedury dále rozšířit.
Absolvování vířivé koupele však není vhodné při hořečnatých stavech, rozsáhlých kožních defektech, mokvavých skvrnách, kolapsových stavech či varixech.