Lymfodrenážní terapie zmírňuje otoky, přispívá ke správnému fungování lymfatického systému, odstraňuje škodlivé látky z metabolismu, zlepšuje krevní oběh, dodává tkáním kyslík a výživné látky. Málo pohybu, nesprávné stravování způsobuje to, že se zpomaluje lymfa a v lidském těle se nachází mnoho škodlivých látek. To vše má negativní vliv na organismus a způsobuje vznik různých otoků, pocit unavených a těžkých nohou. Díky presoterapii se z našeho těla odplavují škodlivé odpadové látky, toxiny, soli a odumřelé buňky. Tato terapie má regenerační, detoxikační,relaxační účinky. Presoterapie zmenšuje průtok krve v dané části těla a tím se tvoří menší množství lymfy. Proto je vždy po lymfodrenáži třeba použít na tělo elastickou bandáž (elastické punčochy, návleky, kalhoty, ponožky, podkolenky ...).
Lymfatický systém je závislý na vnitřních kontrakcích hladkých svalových buněk ve stěnách lymfatických cév (peristaltika) a pohybu kosterních svalů, které pohánějí lymfu cévami do lymfatických uzlin a poté do lymfatických kanálků, které vracejí lymfu do kardiovaskulárního systému.
Klinické studie lymfodrenáže dospěly k závěru, že před doporučením této praktiky jako účinné zdravotní léčby je třeba provést další studie.
S pomerančovou kůží neboli celulitidou se dnes potýká stále větší procento populace, přičemž zdaleka neplatí, že postihuje pouze osoby s nadváhou a nezdravým způsobem života. Jedním z velice účinných způsobů v boji proti jejím nepříjemným projevům je metoda známá pod názvem lymfodrenáž, pojďme si ji tedy blíže představit.
I přes to, že se do povědomí veřejnosti dostala hlavně díky svému kosmetickému využití právě při problémech s celulitidou, je lymfodrenáž často využívaná také ve zdravotnictví. Podstatou lymfodrenáže je rozproudit lymfatický systém, který se skládá z lymfatických uzlin, cév a tekutiny, která v nich proudí, lymfy. Lymfatický systém má za úkol vylučovat z těla škodlivé látky, ovšem v souvislosti s tím, jak se rozmáhá sedavý způsob života, strava bohatá na tuky a zároveň přibývá nejrůzněji upravených potravin a také škodlivých látek v našem okolí, roste také množství nežádoucích látek, se kterými se musí náš lymfatický systém vypořádat. Nedostatečného tempo v kombinaci s přebytečným tukem pocházejícím z potravy má za následek vznik právě oné proklínané celulitidy.
V tuto chvíli přichází na řadu lymfodrenáž, která pomáhá obnovit narušený tok lymfy a stimuluje odplavování nežádoucích látek z organismu. V současnosti je možné podstoupit buď manuální nebo přístrojovou lymfodrenáž. Během manuální lymfodrenáže rozproudí zkušený terapeut lymfatický systém pomocí nejrůznějších tlaků a pohybů v přesně určeném sledu. Pro zvýšení tření, a tím pádem také zlepšení účinku, probíhá masáž na suché kůži bez užití olejů nebo gelů. Přístrojová lymfodrenáž je založena na stejném principu, ovšem ošetřované části pacienta jsou oblečeny do speciálních návleků, kterými prostupuje tlaková vlna vytvářena přístroji.
Lymfodrenáž je rovněž součástí léčby mízních otoků, takzvaných lymfedémů, jejichž příčinou je nedostatečná schopnost lymfy odplavovat škodlivé látky, a tak dochází k jejich usazování v tkáních. Lymfodrenáž má rovněž pozitivní dopad na imunitní systém, metabolismus, celkovou detoxikaci organismu, pomáhá při bolestech svalů a zlepšuje také fyzickou kondici. Zmínit je však nutné také kontraindikace této procedury, kterými jsou těhotenství, epilepsie, kožní či srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak nebo akutní žilní onemocnění.